Amazing Grace

Autor: filip pacalaj | 1.4.2013 o 15:39 | (upravené 1.4.2013 o 16:24) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  193x

Nákazlivá melódia piesne, ktorá mi začala chodiť po rozume v súvislosti s práve uplynulými veľkonočnými sviatkami. Často ju počúvam od rôznych ľudí a pýtam sa, či poznajú jej autora a príbeh jej vzniku. Zatiaľ som sa nestretol s kladnou odpoveďou, tak ponúkam moju verziu.

Bolo to v storočí, keď stačilo mať tmavú farbu kože a boli ste považovaný za čosi podobné dobytku. (Podobne ako dnes stačí byť človekom v matkinom lone a ste považovaný za čosi ako biologický materiál). Istý obchodník s otrokmi sa vydal, ako obyčajne, so svojou loďou nakúpiť nový "tovar" k brehom Afriky. Cestou späť zastihla jeho loď taká búrka, že nestačilo, ako sa to obyčajne robilo, povyhadzovať zopár desiatok tiel do mora, aby prestalo lodi hroziť potopenie. Bezcitný obchodník v úzkosti a strachu o svoj život začal volať k Bohu. Po mnohých útrapách sa loď dostala do cieľa, ale John Newton, tak sa obchodník volal, s ňou už viac nevyplával. Pod dojmom z poslednje výpravy začal prehodnocovať svoj postoj k otrokárstvu, k ľuďom a k životu, až sa z neho stal jeden z najväčších podporovateľov delegalizácie obchodu s otrokmi vo vtedajšom Anglicku.

V čase, keď už trávil svoje dni za múrmi kláštora, napísal báseň o tom, čo kedysi prežil. Hymnus o víťazstve dobra nad zlom, svetla nad tmou začína slovami:

veľká milosť, tak krásne to znie
pre biedneho, ja sám som ním
raz stratený, spoznal som cieľ
strácal som zrak, no dnes vidím

a pokračuje v rozvíjaním kontrastu stavu predtým a stavu potom. Aktuálny stav rozprávača je predstavovaný ako odlesk toho najlepšieho, čo ešte len má prísť. Vrcholí poukázaním na transcendenciu ľudského bytia a očakávaním neodcuziteľnej božej blízkosti. Hymnus vyšiel v zborníku Olney Hymns, časom sa spojil s nápevom "New Britain", čím vznikla dodnes celosvetovo známa pieseň.

Newton zostarol a zdalo sa, že jeho protiotrokárske úsilie nemalo žiaden zmysel. Jeho štafetu však prebral mladý politik William Wilberforce. Všetkými vysmievaný pravidelne rečnil v parlamente o ľudskej dôstojnosti, pripravoval návrhy zákonov, ktoré mohli ohroziť zisky vplyvných námorných spoločností, využíval svoje kontakty, aby oslabil ich vplyv -- a všetko márne. Po rokoch v politike neustál tlak silných finančných skupín a utiahol sa do ústrania. Miesto politickej aktivity tu rozvíjal osvetovú činnosť a stále sa nevzdával vízie o zmene otrokárskej legislatívy. Napokon sa mu predsa len podarilo prelomiť zdanlivo neprekonateľnú beriéru, keď jeho úsilie vyvrcholilo prijatím "Zákona o zákaze obchodu s otrokmi" v roku 1807.

Hoci pieseň Amazing Grace vznikla tak dávno, dodnes dokáže osloviť zástupy ľudí, jej melódia je stálou súčasťou repertoáru britských gajdových súborov, občas ju vytiahne z talóna virtuózny džezový basgitarista. Osobitú symboliku však získava, pokiaľ zaznie v rámci koncertu v rímskom koloseu, teda na mieste, kde kedysi húfne zomierali ľudia, ktorí sa odmietli zmieriť s pošliapávaním ľudskej dôstojnosti štátnou mocou antického Ríma.

Ďalšie odkazy:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?