Amazing Grace

Autor: filip pacalaj | 1.4.2013 o 15:39 | (upravené 1.4.2013 o 16:24) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  160x

Nákazlivá melódia piesne, ktorá mi začala chodiť po rozume v súvislosti s práve uplynulými veľkonočnými sviatkami. Často ju počúvam od rôznych ľudí a pýtam sa, či poznajú jej autora a príbeh jej vzniku. Zatiaľ som sa nestretol s kladnou odpoveďou, tak ponúkam moju verziu.

Bolo to v storočí, keď stačilo mať tmavú farbu kože a boli ste považovaný za čosi podobné dobytku. (Podobne ako dnes stačí byť človekom v matkinom lone a ste považovaný za čosi ako biologický materiál). Istý obchodník s otrokmi sa vydal, ako obyčajne, so svojou loďou nakúpiť nový "tovar" k brehom Afriky. Cestou späť zastihla jeho loď taká búrka, že nestačilo, ako sa to obyčajne robilo, povyhadzovať zopár desiatok tiel do mora, aby prestalo lodi hroziť potopenie. Bezcitný obchodník v úzkosti a strachu o svoj život začal volať k Bohu. Po mnohých útrapách sa loď dostala do cieľa, ale John Newton, tak sa obchodník volal, s ňou už viac nevyplával. Pod dojmom z poslednje výpravy začal prehodnocovať svoj postoj k otrokárstvu, k ľuďom a k životu, až sa z neho stal jeden z najväčších podporovateľov delegalizácie obchodu s otrokmi vo vtedajšom Anglicku.

V čase, keď už trávil svoje dni za múrmi kláštora, napísal báseň o tom, čo kedysi prežil. Hymnus o víťazstve dobra nad zlom, svetla nad tmou začína slovami:

veľká milosť, tak krásne to znie
pre biedneho, ja sám som ním
raz stratený, spoznal som cieľ
strácal som zrak, no dnes vidím

a pokračuje v rozvíjaním kontrastu stavu predtým a stavu potom. Aktuálny stav rozprávača je predstavovaný ako odlesk toho najlepšieho, čo ešte len má prísť. Vrcholí poukázaním na transcendenciu ľudského bytia a očakávaním neodcuziteľnej božej blízkosti. Hymnus vyšiel v zborníku Olney Hymns, časom sa spojil s nápevom "New Britain", čím vznikla dodnes celosvetovo známa pieseň.

Newton zostarol a zdalo sa, že jeho protiotrokárske úsilie nemalo žiaden zmysel. Jeho štafetu však prebral mladý politik William Wilberforce. Všetkými vysmievaný pravidelne rečnil v parlamente o ľudskej dôstojnosti, pripravoval návrhy zákonov, ktoré mohli ohroziť zisky vplyvných námorných spoločností, využíval svoje kontakty, aby oslabil ich vplyv -- a všetko márne. Po rokoch v politike neustál tlak silných finančných skupín a utiahol sa do ústrania. Miesto politickej aktivity tu rozvíjal osvetovú činnosť a stále sa nevzdával vízie o zmene otrokárskej legislatívy. Napokon sa mu predsa len podarilo prelomiť zdanlivo neprekonateľnú beriéru, keď jeho úsilie vyvrcholilo prijatím "Zákona o zákaze obchodu s otrokmi" v roku 1807.

Hoci pieseň Amazing Grace vznikla tak dávno, dodnes dokáže osloviť zástupy ľudí, jej melódia je stálou súčasťou repertoáru britských gajdových súborov, občas ju vytiahne z talóna virtuózny džezový basgitarista. Osobitú symboliku však získava, pokiaľ zaznie v rámci koncertu v rímskom koloseu, teda na mieste, kde kedysi húfne zomierali ľudia, ktorí sa odmietli zmieriť s pošliapávaním ľudskej dôstojnosti štátnou mocou antického Ríma.

Ďalšie odkazy:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?